Antidepresantai
Antidepresantai – vaistai nuo depresijos
Antidepresantai – tai psichotropiniai vaistai, kurie galvos smegenyse veikia medžiagų apykaitą, palaikančią normalų nuotaikos ir nerimo lygį. Šios smegenyse esančios cheminės medžiagos – tai serotoninas, noradrenalinas, dopaminas ir kt. Sergant depresija ir nerimo sutrikimais, šių medžiagų trūksta tik tam tikrose smegenų srityse, tuo tarpu apskritai visame organizme tokio trūkumo nebūna. Anksčiau sukurti tricikliai antidepresantai (amitriptilinas, anafranilis, imipraminas, doksepinas ir kt.) yra mažai selektyvus, t.y. jie paveikia ne tik tuos smegenų centrus, kurie susiję su depresija, bet ir gretimus, nesusijusius. Taigi sukelia daugiau pašalinių reiškinių, tačiau visgi yra pakankamai veiksmingi, tinka eilei pacientų, kurių organizmas lengvai prisitaiko ir gerai juos toleruoja. Naujesni antidepresantai tobulinami selektyvumo didinimo kryptimi, t.y. stengiamasi sukurti vaistus, kurių veikimas nukreiptas būtent į tas smegenų struktūras, kurios atsakingos už depresijos kilmę, tuo tarpu kitų smegenų centrų nepaliečia. Tokiu būdu reikšmingai mažėja naujųjų antidepresantų nepageidaujamų poveikių dažnumas, tačiau jų efektyvumas didėja ne taip reikšmingai. Patys naujausi antidepresantai pasižymi dideliu efektyvumu, silpnesniu šalutiniu poveikiu ir didesniu saugumu. Pagrindiniais medikamentais ambulatoriškai gydant depresiją tapo selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai (SSRI). Tai antidepresantai, veiksmingai šalinantys depresijos požymius, paprasto vartojimo, jų šalutinis poveikis nestiprus, jie nėra labai varginantys.
Cipralex
Cipralex arba Escitalopram yra SSRI grupės antidepresantas. Šie vaistai padeda normalizuoti serotonino kiekį galvos smegenyse. Serotonino sistemos sutrikimai galvos smegenyse yra pagrindiniai veiksniai, skatinantys atsirasti depresiją ir į ją panašias ligas.
Zoloft
Sertralin arba Asentra, Zoloft yra kitas populiarus SSRI grupės antidepresantas. Sertralinas priklauso antidepresantų (vaistų nuo depresijos), vadinamų selektyvių serotonino atgalinio sugrąžinimo į neuronus, kategorijai. Serotoninas yra natūrali organizmo medžiaga. Sutrikus jos apykaitai galvos smegenyse, gali pasireikšti depresija. Sertralinas, slopindamas atgalinį serotonino įsiurbimą į neuroną, šalina minėtą serotonino apykaitos sutrikimą, todėl gydo dėl jo pasireiškusias ligas.
Citalopram
Cipramil arba Pram, Ciral yra kitas populiarus SSRI grupės antidepresantas. Citalopramas populiarus antidepresantas vyresnio amžiaus žmonių tarpe. Escitalopramas yra patobulintas citalopramo variantas – yra švaresnis, kiek stipresnis, bet labiau aktyvinantis.
Valdoxan
Agomelatinas yra kitoks antidepresantas – jis veikia melatonino medžiagų apykaitą. Melatoninas, kitaip negu serotoninas, noradrenalinas, dopaminas nėra tiesiogiai susijęs su emocijų reguliavimu. Melatonino veikimas smegenyse susijęs su biologinių dienos ritmų reguliavimu organizme. Pastebėta, kad sergant depresija pasireiškia šių biologinių dienos ritmų (cirkadinių ritmų arba „vidinio laikrodžio“) sutrikimai. Agomelatinas pagerina miegą ir retai sukelia nepageidaujamą poveikį.
Mirtazapinas
Mirtazapinas – antidepresantas miegui. Dar vadinamas Mirtazen Remeron mirtazapin – tai per noradrenalino alfa receptorius veikiantis serotonerginis antidepresantas. Puikus preparatas, tinkantis šalia depresijos esantiems miego sutrikimams gydyti. Jis yra gerai suderinamas su SSRI ir dažnai naudojamas įvairiuose vaistų deriniuose. Gali gerinti apetitą, bet tai galima kompensuoti atitinkama dieta ar fiziniu aktyvumu.
Kiti antidepresantai
Be SSRI yra dar kelios antidepresantų grupės: NARI (reboksetinas, atomoksetinas), SNRI (venlafaksinas, desvenlafaksinas, duloksetinas), SARI (trazadonas – triticco, nefazadonas), NaSSA (mirtazapinas) ir NDRI (bupropionas). Brintellix – Vortioksetinas (vortioxetin) – naujos kartos serotogeninis antidepresantas. Nepaisant dvigubo veikimo mechanizmo, jis yra arčiau SSRI grupės preparatų, negu SNRI.
Depresijos gydymui taip pat yra naudojami kai kurie neuroleptikai (flupentiksolis – fluanxol, aripiprazolis – abilify, sulpiridas – eglonyl ir amisulpridas – solian). Šiuo metu Lietuvoje naudojama apie 20 skirtingų antidepresantų rūšių. Gydant antidepresantais galima pasiekti žymiai didesnį efektyvumą, kada vaistas skiriamas atsižvelgiant į depresijos kilmę ir jos simptomų tipą. Vyraujant endogeninės depresijos požymiams, gydymas antidepresantais yra būtinas, jo trukmė skaičiuojama metais. Tuo tarpu vyraujant egzogeninės depresijos požymiams gydant vien tik antidepresantais galima pasiekti reikšmingą pagerėjimą, tačiau ne visada reikalingi ilgi gydymo kursai, jų trukmę galima žymiai sumažinti lankant psichoterapiją. Kai kurių egzogeninių depresijų atvejais gydymas vaistais visiškai nėra būtinas ir geriausias efektas pasiekiamas psichoterapija.
Antidepresantai be recepto. Nereceptiniai andidepresantai
Antidepresantai be recepto neparduodami. Pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymus visi antidepresantai (cheminiai vaistai), raminamieji ir migdomieji, vaistinėse parduodami griežtai pagal receptą. Žinoma, yra ir tokių vaistininkų, kurie kartais parduoda antidepresantai be recepto, bet tai jau yra nusižengimas.
Be recepto parduodami Jonažolės (Hypericum perforatum) preparatai. Tai nereceptiniai vaistai, kurių kartais vartoja pacientai savarankiškai, net šalia antidepresantų. Jie veiksmingesni už placebą, tinkami lengvai depresijai gydyti. Poveikis panašus į mažos triciklių antidepresantų dozės. Kadangi jonažolės preparatai veikia kaip silpni MAOI, nerekomenduojama jų derinti su antidepresantais, nes tikėtinas serotoninerginis sindromas. Vaistinėje galima be recepto įsigyti natūralių antidepresantų iš jonažolės – Cesradyston 425mg kapsulės. Kapsulės kainuoja apie 50 lt ir lengvos depresijos atveju gali būti veiksmingas preparatas. Arba – tiesiog jonažolių arbatos, vaistinėse paduodama be recepto, 100 g. kainuoja apie 6 lt.
Daugiau – antidepresantai be recepto.
Geriausi antidepresantai
Negalima teigti, kad tam tikri antidepresantai geriausi, nes kiekvienas antidepresantas turi savo indikacijas, priklauso nuo paciento toleravimo laipsnio, gretutinių susirgimų, vaistų sąveikos ir t.t. Tačiau konkretumo vardan pateiksiu vieno tyrimo rezultatus, kur geriausi antidepresantai – Zoloft, Cipralex, Remeron, Effexor.
Mokslininkai iš Italijos išnagrinėjo 117 atliktų tyrimų, kuriuose iš viso dalyvavo 25928 didžiąja depresija sergantys žmonės, rezultatus. Jie nustatė, kad Zoloft (sertralinas), Cipralex (escilopramas), Remeron (mirtazapinas) ir Effexor (venlafaxinas) buvo reikšmingai veiksmingesni negu Cymbalta (duloksetinas), Prozac (fluoksetinas), Luvox (fluvoksaminas), Paxil/Seroxat (paroksetinas) ir Edronax (reboksetinas). Pastarasis buvo pripažintas mažiausiai veiksmingu iš visų. Escilopramas ir sertralinas tapo geriausiai toleruojamais, kas lemia geresnį gydymo nurodymų laikymąsi negu vartojant duloksetiną, fluvoksaminą, paroksetiną, reboksetiną ir venlaksafiną (šaltinis: http://www.pharmatimes.com)
Antidepresantai ir alkoholis
Antidepresantai ir alkoholis – nesuderinami dalykai. Alkoholio skilimo produktai dirgina nervų sistemą ir turi disforinį efektą. Alkoholis trikdo REM miego stadijas, todėl, nors ir snaudžiame, bet neišsimiegame. Visa tai tik dar labiau blogina depresiją. Alkoholis turi įtakos įvairių psichotropinių vaistų veikimą mechanizmams, todėl daugelio vaistų anotacijose griežtai nurodyta, jog alkoholio vartojimas kartu su vaistu yra draudžiamas.
Antidepresantai ir nėštumas. Antidepresantai nėštumo metu
Antidepresantai ir nėštumas. Antidepresantai nėštumo metu nėra rekomenduojami. Buvo nustatyta, kad nėštumo metu antidepresantus vartojančioms moterims maždaug 60 proc. padidėja persileidimo rizika. Taip pat nuo 40 iki 100 proc. padidėja rizika, kad pasaulį išvys vaikutis, turintis įgimtų defektų, teigiama JAV Masačusetso universiteto Medicinos mokyklos tyrime (žurnale “Human Reproduction”).
Todėl pagal galimybes jų vartojimą nėštumo metu reikėtų nutraukti. Jei vis dėl to vaistai yra reikalingi reikėtų vartoti jau laiko patikrintus triciklius antidepresantus arba fluoksetiną. Vengti naujausių ir madingų antidepresantų, kurių ilgalaikis poveikis vaisiui dar nėra pakankamai ištirtas.
Antidepresantai ir svoris
Antidepresantai ir svoris kaip šalutinis vaistų poveikis nėra labai stipriai išreikštas. Dauguma šiuolaikinių SSRI grupės antidepresantų nežymiai mažina svorį dėl ko kai kurie pacientai netgi džiaugiasi (ypač tie, kurie depresiją mėgsta slopinti saldumynais ar dažnais persivalgymais). Yra antidepresantų, kurie svorį mažina ir naudojami bulimijai gydyti. Per apetito skatinimą svorį šiek tiek gali didinti Mirtazapinas. Bet kokiu atveju, pasitarus su gydytoju, galima atrasti antidepresantą, kuris labai neįtakotų jūsų svorio, o nedidelius jo nukrypimus galima kompensuoti mitybos pakoregavimu.
Psichologo konsultacija ar antidepresantai
Daugeliu lengvų ir vidutinio sunkumo depresijų atvejų antidepresantai nėra reikalingi. Problemą gali išspręsti psichologo pagalba ir psichoterapija. Su psichologine pagalba Jūs išmoksite problemas spręsti be vaistų. Psichoterapeuto konsultacija kur kas sveikesnė, nes nėra pripratimo ar pašalinių reiškinių. Susisiekime, mūsų psichologas – psichoterapeutas padės Jums susiorientuoti situacijoje ir sudaryti psichoterapinio gydymo planą. Žinoma, vertinant pagerėjimo greitį ir efektą, geriausias yra kombinuoto – medikamentinio ir psichologinio gydymo derinys.
Natūralūs antidepresantai
Antidepresantai – papildai. Daugiau: https://privatuspsichiatras.lt/
Antidepresantai – oras, saulė. Daugiau: https://privatuspsichiatras.lt/depresija/oras-sviesa-miegas-ir-gyvunai/
Antidepresantai – kava, šokoladas. Daugiau: https://privatuspsichiatras.lt/depresija/kava-sokoladas-ir-bananai/