Venlafaksinas Duloksetinas Mirtazapinas

Tai kitokio veikimo mechanizmo – labiau noradrenaliną palaikantys antidepresantai

NARI – noradrenalino reabsorbcijos inhibitoriai

Daugiausiai į noradrenaliną palaikantys antidepresantai (reboksetinas, atomoksetinas),

SNRI – serotonino ir noradrenalino reabsorbcijos inhibitoriai

Dvigubo veikimo – serotoniną ir noradrenaliną palaikantys antidepresantai (venlafaksinas, desvenlafaksinas, duloksetinas),

Venlafaxin Efexor Alventa – efektyvus dvigubo veikimo antidepresantas, pradžioje būna, kad pasitaiko (su laiku praeinančių) pašalinių reiškinių, tačiau, tai įveikus, duoda gerus rezultatus. Jo moditifikuota versija – desvelafaksinas (pristiq) turi mažiau pašalinių reiškinių, o veikia taip pat efektyviai. Pasiteisino ne tik depresijų bet ir nerimo sutrikimų, baimių bei panikos atakų gydyme.

Duloxetin Cymbalta – stiprus dvigubo veikimo antidepresantas, efektyviai gydo sunkias depresijas, ypač su sunkiu somatiniu sindromu ir skausmais. Atskirais atvejais dar yra naudojamas kaip ir priešskausminis agentas.

NaSSA – noradrenerginiai ir specifiniai serotonerginiai antidepresantai (Lietuvoje naudojamas mirtazapinas)

Mirtazen Remeron mirtazapin – tai tai per noradrenalino alfa receptorius veikiantis serotonerginis antidepresantas. Puikus preparatas šalia depresijos esantiems miego sutrikimams gydyti. Greta antidepresinio poveikio – sureguliuoja naktinį miega, bet ir sumažina bendrą nerimo lygį rytdienai. Gerai suderinamas ir dažnai naudojamas įvairiuose vaistų deriniuose. Tiesa, gerina apetitą, kas tinka depresijoms su svorio praradimu, bet trukdo į viršsvorį linkusiems pacientams. Galima kompensuoti tinkama dieta ar fiziniu aktyvumu.

NDRI – noradrenalino ir dopamino reabsorbcijos inhibitoriai

Šie antidepresantai veikia į noradrenaliną ir į dopaminą (Lietuvoje naudojams bupropionas).

Wellbutrin Elontril Bupropion – puikiai tinka anerginėms depresijoms su pasyvumu, sulėtėjimu, energijos nebuvimu. Aktyvinantis ir stimuliuojantis antidepresantas. Suteikia aktyvumo ir energijos.  Gerai dera su sertralinu, JAV psichiatrų mėgstamas derinys pavadinimu “Well-oft” (Wellbutrin+Zoloft).

 

Valdoxan, Coaxil ir kiti antidepresantai

Agomelatin Valdoxan – pagerina aprūpinimą oksihemoglobinu depresijos paveiktose smegenų vietose ir atstato kognityvines funkcijas, puikiai veikia anhedoniją – t.y. padeda sugrąžinti malonumo pojūtį ir motyvaciją. Tiesa, atsargiai turėtų būti vartojamas pacientų su kepenų sutrikimais.

Tianeptin Coaxil – įdomus tetraciklis antidepresantas veikiantis kaip serotoniną stimuliuojantis (SSRE (enhancer)). Puikiai tinka prie psichosomatinių sutrikimų, dirgliosios žarnos sindromo. Nors pašalinių reiškinių ir mažai, pasitaiko pacientų, kurie netoleruoja šio vaisto.

Brintellix – Vortioksetinas (vortioxetin) – naujos kartos serotogeninis antidepresantas esantis tarp SSRI ir SNRI, veikiantis į serotonino reabsorbcijos slopinimą, 5-HT3 receptorių antagonistas ir 5-HT1A receptorių agonistas. Nepaisant dvigubo veikimo mechanizmo, jis yra arčiau SSRI grupės preparatų, negu SNRI.

Litis – ličio karbonatas – natūrali medžiaga (druska), turinti puikių antidepresinių, antisuicidinių savybių, bei puikiai  lyginantis nuotaikų svyravimus. Nepagrįstai mažai naudojamas Lietuvoje. Klasikinis, laiko patikrintas vaistas, “aukso standartas” nuotaikos stabilizatorių klasėje.

Fluanxol – tai antidepresinių savybių turintis neuroleptikas, puikiai tinkantis depresiniams, asteniniams ir neurotiniams sutrikimams gydyti. Mažina nerimą, vartojamas dienos metu.

Bromazepam Lexotanil – tai antidepresinių savybių turintis benzodiazepinas. Kaip ir visiems benzodiazepinams – jam greit išsivysto priklausomybė ir atsiranda piknaudžiavimo pavojus. Apskritai benzodiazepinai (Xanax, Clonazepam) maišo visų kitų antidepresantų veikimą, taip “sugadindami” depresijos gydymą, todėl pagal galimybę jų reikėtų vengti.

Triptan triptan forte arba Triptan Complex – tai 5–hidroksitriptofanas gaunamas iš  augalo Griffonia simplicifolia sėklų. Iš 5–hidroksitriptofano organizme susidaro serotoninas – aktyvioji medžiaga, nuo kurios priklauso nuotaika, darbingumas, teigiamos emocijos, miego ritmas. 5–hidroksitriptofanas efektyviai gerina nuotaiką bei miegą, mažina galvos bei raumenų skausmus, gerina nervų sistemos veiklą, padeda sumažinti svorį, nes slopina apetitą.