Fobijos

Mes visi turime baimių. Baimė yra neatsiejama savisaugos dalis, padedanti mums išgyventi, būti budriems, atsargiems, elgtis atsakingai, nepadaryti kvailysčių ir t.t. Todėl tam tikras baimių buvimo laipsnis yra reikalingas. Tačiau baimė tampa problema, kai ji tampa per didelė, atsiranda per dažnai ir trunka per ilgai. Kai baimė tampa įkyri, nelogiška ir pradeda trukdyti kasdieniam gyvenimui.

Fobija (iš graikų k. φόβος – „baimė“) – stipri, nepaliaujama ir nepagrįsta daiktų, veiksmų, žmonių ar kitų situacijų baimė. Pagrindinis šio nerimo simptomas yra kai baimė mus užvaldo ir pasireiškia pasikeitusiu elgesiu ar perdėtomis pastangomis išvengti bijomo dalyko.
Fobija, kaip sutrikimas yra diagnozuojama tada, kai baimė yra nekontroliuojama bei trukdo kasdieniniam gyvenimui.

Fobijos simptomai

Kaip ir minėjome, visi turime baimių, bet kada baimė peržengia normos ribas ir ji jau tampa nerimo sutrikimu ir virsta fobija. Apėmus stipriam baimės jausmui gali išsivystyti panikos priepuolį. Jį galima diagnozuoti jei baimės priepuolio metu pasireiškia  nors keturi simptomai:

1. Dūsimas, “kvapo užėmimas”
2. Smarkus širdies plakimas
3. Krūtinės skausmas ar slėgimas
4. Uždūsimo, skendimo jausmas
5. Galvos svaigimas, kvaitulys
6. Atitrūkimo nuo realybės pojūtis
7. Kai kurios kūno dalys ima virpėti, dilgčioti
8. Karščio ar šalčio bangos
9. Prakaitavimas
10. Burnos išdžiūvmas
11. Jausmas, jog tuoj nualpsi
12. Drebulys, virpėjimas
13. Baimė numirti, baimė išdurnėti, prarasti kontrolę

Ryškiausias požymis žmogaus, kuris turi fobiją yra tai, kad sergantis nerimo sutrikimu žmogus bet kokia kaina pradeda vengti vietų, situacijų, objektų, kurie sukelia baimės ar panikos priepuolius ir tai visiškai pakeičia jo kasdieninį gyvenimą, ar netgi profesiją.

Fobija gali atsirasti patyrus vaikystėje traumą arba išsivystyti matant taip besielgiančius kitus žmones. Fobija gali atsirasti bet kuriame gyvenimo laikotarpyje. Negydoma fobija retai kada pradingtsa savaime. Ji gali tęstis ir kamuoti žmogų ištisus dešimtmečius.

 Fobijų sąrašas

Fredd Culbertson nuo 1995 metų renka fobijų pavadinimus. Užeikite čia http://www.phobialist.com/ ir pamatysite, kokių tik fobijų nebūna.