Depresija ir miego ciklai

Paros ciklo ritmai  arba dar vadinami cirkadiniai ritmai veikia kaip daugiafunkcinis laikmatis, kuris pritaiko homeostazines smegenų sistemas, taip pat miego bei būdravimo būsenas ir lokomotorinį aktyvumą prie dvidešimt keturių valandų ciklo ir taip leidžia organizmui prisitaikyti prie aplinkos pokyčių.

Depresija ir cirkadiniai ritmai

Endogeniniai cirkadiniai ritmai susideda iš reguliarių 24–25 val. ciklų, tačiau taip yra, tik jei asmuo yra neveikiamas aplinkos veiksnių – labiausiai šviesos/tamsos, dar vėjo, šalčio, šilumos. Žmogus gali po ilgos kelionės iš skirtingos laiko zonos per keletą dienų vidinį laikrodį „persukti“. Pirminis molekulinis laikrodis lokalizuotas pogumburyje, suprachiazminiame branduolyje ir susideda iš atgalinio ryšo perrašmo kilpų kurių kurso ciklišumas be aplinkos įakos yra 24 val.

Cirkadiniai ritmai ir nuotaiką veikiantys neurotransmiteriai

Kai kurie pagrindiniai nuotaiką reguliuojantys neurotransmiteriai –serotoninas, norepinefrinas ir dopaminas, turi savo kiekio, atpalaidavimo bei su sintetinimu susijusių fermentų cirkadinį ritmą. Šių neurotransmiterių receptorių aktyvumas taip pat turi ciklinius ritmus, o tai rodo bendrą cirkadinę reguliaciją Normalių grįžamų ciklišumų sutrikdymas gali stipriai paveikti nuotaiką ir motyvaciją. Iki šol nėa tiksliai žnoma, kaip šos grandys yra kontroliuojamos cirkadinio ritmo. Melatoniną iš triptofano sintetina kankorėžnė liauka, o jo gamyba tiesiogiai kontroliuojama centrinio cirkadinio aktyvatoriaus, kuris yra pogumburyje. Melatoninas gali jungtis prie G-proteino porinių receptorių MT1 ir MT2, kurių gausiai yra suprachiazminiame branduolyje.

Depresija ir miegas

Didžiosios depresijos metu sutrikęs miegas yra vienas šerdinių simptomų. Klinikinių tyrimų rezultatai rodo, kad yra ryšys tarp cirkadinių ritmų sutrikimo ir miego architektūros, manoma, kad cirkadinių ritmų sutrikimai gali daryti įtaką nuotaikos sutrikimų, tokių kaip bipolinis afektinis sutrikimas, didžioji depresija ir sezoniniai afektiniai sutrikimai, vystymuisi. Galima įtarti, kad dauguma nuotaikos stabilizatorių ir antidepresantų, vartojami nuotaikos sutrikimams gydyti, terapinį aktyvumą pasiekia paveikdami cirkadinį laikrodį. Nuotaikos sutrikimams gydyti, paveikiant cirkadinį ciklą, skiriama miego deprivacijos terapija, ryškios šviesos terapija arba sutemos simuliacija bei farmakologinis gydymas. Nuotaikos sutrikimų medikamentinio gydymo efektyvumas iš dalies priklauso nuo jų poveikio žmogaus cirkadiniams ritmams.